21 квiтня 20187

Хто є хто в українській журналістиці

2011-10-05 13:11:00. Освіта.
Автор — Олег ШИНКАРЕНКО

Порівняльний аналіз застосування маніпулятивних технологій деякими українськими виданнями.

Останній саміт YES у Ялті, на якому представники європейських демократій публічно та цілком заслужено принижували Віктора Януковича, показав не лише слабкість та недолугість української влади. Найбільш яскраво він висвітлив, хто є хто в нашій журналістиці.

Найпоказовіші приклади висвітлення тих подій дали газети «Коммерсантъ-Украина» («Европа возмутилась по делу») та «Сегодня» («Выбор Януковича: За свободу Юли президент получит зону свободной торговли с ЕС»). Сюрпризи починаються вже у заголовках та навіть підзаголовках: якщо «Комерс» подає факт — «ЕС ставит будущее Украины в зависимость от будущего Юлии Тимошенко», то «Сегодня» займається відвертими маніпуляціями: «Правда, нюанс в том, что в нынешнем виде ЗСТ Банковой не нужна». Нагадаю заяву Віктора Януковича під час наради, що відбулася саме на Банковій: «Створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом — це питання сьогодні є одним із ключових пріоритетів в діяльності нашої держави».

Журналіст «Сегодня» Дмитрий Коротков зовсім не цікавиться, чому саме Європа так прагне припинення політичних переслідувань опонентів Януковича. Він одразу прагне створити у читача враження таємничої «змови», називаючи європейських політиків «друзями України». Але, здається, друзів у нашої влади скоро зовсім не залишиться: газета якось «забула» згадати, що росіяни на YES приїжджати відмовилися. Причому журналіст «Комерсу» Сергій Сидоренко не став викручувати кулю, а прямо навів пояснення організатора форуму Віктора Пінчука: причина — у черговому газовому конфлікті поміж Росією та Україною.

Далі «Сегодня» довелося навести розгромну цитату представника ЄС із питань зовнішньої політики Хав’єра Солани про те, що Юлію Тимошенко негайно треба звільнити. Пан Коротков, замість пояснень причин такого бажання, «б’є» по Солані посиланням на анонімку «Сегодня» під назвою «Леди Ю „отдохнет“ от суда в СИЗО. БЮТ уверен: Янукович испугался мнения Запада». Таким чином у читача створюється штучне враження, нібито Янукович боїться Заходу лише в уяві БЮТу. Хоча насправді жах людини, що обіймає у нашій державі посаду президента, перед західними партнерами просто катастрофічний! «Коммерсантъ-Украина» повідомляє цікавий факт: Янукович обдурив європейців, що нібито „давно передав до Венеціанської комісії законопроект, що декриміналізує дії Тимошенко“. Коли людина ТАК бреше, то причина цього єдина — відвертий страх.

Але «Сегодня» про такі смішні та ганебні проколи влади вважає за краще не розповсюджуватися. Натомість там з’являється такий «художній свист», що виникає потужне враження, ніби це видання є своєрідним «народним» філіалом сайту Партії регіонів. Журналіст Коротков наводить три «залізних» аргументи, чому Тимошенко має залишатися у в’язниці.

1. Якщо її випустити, владу перестануть боятися.

2. Навіть опозиція закликає не зважати на арешт Юлії Володимирівни — «что естественно, ведь тот же Яценюк для Тимошенко предпочтительнее в виде сидящего в тюрьме знамени оппозиции, чем в виде конкурента на выборах».

3. Єврокомісар Штефан Фюле заявив, що Зону вільної торгівлі нададуть Україні і з ув’язненими лідерами опозиції.

Далі йде посилання на феноменальну статтю «Минусы зоны свободной торговли: Украине оставят только кагор, а российский рынок — закроют». Уявляєте, яка каша створюється в голові у читача цієї газети?! Причина цього проста: коли журналісту доводиться запевняти публіку, що чорне — це біле, то найлегший для цього шлях — спочатку спантеличити. Але далі стає зрозуміло, куди хилить автор цього тексту: виявляється, що ЗСТ потрібна Банковій, аби негайно поліпшити економічну ситуацію в країні, «інакше в будинок АП у 2015 р. в’їдуть інші». Якщо ж «покращення життя вже сьогодні» за рахунок Європи не відбудеться, то такий обмін визнається нерівноцінним.

Примітивність мислення журналіста, здається, сягає тут свого апогею, але далі на читача чекає просто феноменальна спекуляція: «Трудно предположить, что для Саркози лидер „Батькивщины“ окажется важнее, чем разъяренные французские крестьяне, оставшиеся без заработка». Зверніть увагу на характер цього речення! Це риторична фігура, покликана показати: насправді Європі наплювати на те, що відбувається в Україні, тому всі її попередження не мають жодного значення. Автор, не підтверджуючи цю думку цитатами, намагається спотворити те, що втовкмачували Януковичу європейські політики. Але чому б не сказати просто правду, як це зробив кореспондент «Комерсу» Сергій Сидоренко, цитуючи Фюле: «Говорят о семи годах (предположительный тюремный срок для Юлии Тимошенко. — «Ъ»)? О’кей, значит, вы будете семь лет ждать соглашения об ассоциации».

Завершується фантазія журналіста «Сегодня» цілком логічним «зливом» з Адміністрації Президента. Неназване джерело звідти повідомляє про нібито гаряче бажання Барака Обами зустрітися з Віктором Януковичем у березні наступного року на саміті з питань ядерної безпеки. Виявляється, президент США так і не отримав обіцяний Україною високозбагачений уран, і його найбільша мрія цілком варта того, щоби проігнорувати ув’язнення лідера опозиції, вважає джерело з АП.

Враженим читачам лишається тільки аплодувати нахабності й брехливості автора, а також пригадати славетну і вже крилату фразу пана Табачника про «журналістів-холуїв».

Олег ШИНКАРЕНКО

Copyright © NOVA UKRAINA.ORG
All rights reserved.

Управління впровадженням — ІТР ©2011